Periodontoloji, diş eti ve diş sağlığı ile ilgili bir bilim dalıdır. Bu bilim dalı diş eti hastalıklarının teşhisi, önlenmesi ve tedavisini kapsar. En yaygın diş eti hastalığı periodontitdir ve bu hastalık diş eti çekilmesine, diş kaybına ve ağrıya neden olabilir. Periodontoloji uzmanları, diş eti temizliği, diş eti cerrahisi ve implant tedavileri gibi yöntemleri kullanarak hastalığı önleyebilir veya tedavi edebilir.

Diş eti hastalığının erken formuna ise diş eti iltihabı denir. Bu durumu tedavi ile, ağzınızı ve dişlerinizi temiz tutarak ve düzenli olarak diş hekimine giderek kontrol altına alabilirsiniz. Bununla birlikte, daha ileri diş eti hastalığı daha kapsamlı tedavi gerektirebilir. İşte o zaman bir periodontist’e görünmeniz gerekir.
 
Periodontal hastalıklar, diş etlerini ve dişleri destekleyen dokuları etkileyen durumlardır. Yeterince erken teşhis edilirse, periodontal bozukluklar tedavi edilebilir. Diş etinde bulunan basit iltihapların çene kemiklerinin eridiği ve dişlerin sallanarak çekildiği ciddi enfeksiyonlara kadar hepsi geniş periodontal bozukluklar kategorisine dahildir. Aşağıdaki başlıklarımızda sizlere daha detaylıca bilgi verdik. İsterseniz içerikler kısmından merak ettiğiniz konu başlığına bakarak okuyabilirsiniz. 

Periodontoloji Nedir, Ne yapar?

Periodontoloji, diş eti ve çevresindeki dokuların sağlığını kontrol eden bir diş hekimliği dalıdır. Aynı zamanda diş kaybının nedenleri ve diş eti çevresindeki doku hasarlarının tedavisini gerçekleştirir. Periodontist ise diş eti hastalığının önüne geçme, teşhis etme ve tedavi etme konusunda uzmanlık yapmış bir diş hekimidir. Ayrıca ağız iltihabı gibi ilerleyen diş eti sorunlarının belirtilerini yönetmenize yardımcı olurlar.

Diş eti hastalıkları, diş eti çekilmesi, diş eti kanaması, diş kaybı gibi sorunları içerebilir. Periodontoloji uzmanı, bu hastalıklardan kaynaklanan sorunların teşhisini ve tedavisini gerçekleştirir. Örneğin, diş eti çekilmesi sonucu oluşan boşlukları doldurmak için implant tedavisi uygulayabilir. Diş eti hastalıklarının ilerlemesini durdurmak ve diş eti çevresindeki dokuların iyileşmesini hızlandırmak için lazer tedavisi yapılabilir. Periodontoloji, Diş eti hastalıklarının önlenmesi için de önemlidir. Örnek olarak: diş eti sağlığını koruma yöntemleri ve diş eti hastalıklarının erken teşhisi. Randevu oluşturmak için hemen buradan formu doldurabilirsiniz.

periodontoloji-tedavisinde-ne-yapilirr

Periodontoloji Tedavisinde Ne Yapılır?

Periodontoloji tedavisinde, diş eti hastalıklarına neden olan bakteri plakları temizlenir. Diş fırçalama, diş ipi kullanma ve dişler arası temizlik yöntemleri kullanılır. Ayrıca, diş eti çekilmeleri durdurmak için diş eti yeniden yerleştirilir veya yeniden şekillendirilir. Lazer, hormon ve implant tedavileri de kullanılabilir. Estetik tedavi yapılabilir. Tedavi sonrasında hafif ağrı olabilir ve ağrı kesici ilaçlarla rahatlatılabilir.

Bu işlemleri maddeleyecek olursak:

● Hastalığın teşhis edilmesi
● Hastayla hastalık ile ilgili detaylı bilgi paylaşımı
● Profesyonel temizliğin gerçekleştirilmesi
● Cerrahi tedavinin uygulanması
● Antibiyotik tedavisi uygulanması
● Gerekli durumlarda Tamamlayıcı ve destekleyici tedavi

Periodontoloji Tedavisi Acıtır mı?

Periodontoloji tedavisi genellikle hafif bir ağrı ile sonuçlanır. İlk olarak diş eti hastalıklarının erken aşamalarında tedavi edilirse, daha az ağrılı olabilir. Bu nedenle, düzenli diş muayeneleri yaptırmak ve diş eti hastalıklarının erken teşhisi için önemlidir. Ancak, bazı ilerlemiş rahatsızlıklarda tedavi yöntemleri farklı olacağı için bu yüzden ağrısı birazda daha fazla olabilir.  Ayrıca, tedavi sonrasında da ağrı olabilir ve bu ağrı genellikle ağrı kesici ilaçlarla geçirilebilir.

Diş hekimi, muayene esnasında ağrının seviyesini ve tedavi sırasında olası ağrıları sizinle konuşacak ve ona göre gerekli önlemleri alacaktır. Örneğin, lokal anestezi veya sedasyon gibi ağrı azaltıcı yöntemler kullanılabilir. Size en uygun tedavi yöntemini uygulayarak süreci rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

Periodontal Hastalığın Nedenleri Nelerdir?

Diş eti hastalığı, dişlerinizin etrafındaki doku enfekte olduğunda ortaya çıkar ve iltihaplanmaya neden olur. Dişlerinizde biriken plak oluşturan bakteriler genellikle bu şişmeye diş eti çizgisinin altına yayılırken neden olur ve ana nedeni bakteri plağı ve oluşturduğu diş taşıdır. Bunlara ek olarak bazı kişilerde diş eti bölgesinde vücut savunma mekanizmaları kötü çalışır ve hastalık oluşabilir. Çarpık dişler de bakteri plağı ve tartar oluşumunda en önemli etkenlerden biridir.

Genetik yapı da hastalığın gelişmesinde önemli bir faktördür. sigaranın neden olduğu periodontal hastalıklara son yıllarda sıklıkla rastlanmaktadır. Sigara içmede diş etleri ilk bakışta kanamasız ve sağlıklı gibi görünse de, kemik mineral dokusunun sistematik olarak bozulmasına bağlı olarak dişi çevreleyen alveolar kemikte erimeler olur.

Kötü ağız hijyeni ve sigara içme gibi diğer bir davranışsal risk faktörü strestir. Stres her hastalıkta olduğu gibi periodontal hastalığın gelişmesinde ve ilerlemesinde kişinin hastalığa eğilimini arttırır. Diğer bir etken de hormonal değişikliklerdir ve hastalık ergenlik, hamilelik, adet ve menopoz dönemlerinde görülebilir. 

Yine kan hastalıkları, şeker hastalığı gibi sistematik hastalıklar periodontal hastalığa neden olur. Aşağıdaki açıkladığımız başlıklarda ise periodontal hastalığı etkileyen diğer faktörler vardır.

1. Dişlerde Kalabalık

Diş eti uyumu bozulmuş çarpık dişler düz dişler kadar kolay temizlenemediğinden plak birikimi ve tartar oluşumu düz dişlere göre çok daha fazladır. Diş eti hastalıklarının en önemli nedeni çarpık ve çarpık dişlerdir.

2. Ortodontik Kapanma Bozuklukları

Kapanma bozuklukları çiğneme sırasında dişlere aşırı yük bindirerek travmaya neden olur. Aşırı kapama kuvvetlerine maruz kalan dişlerin etrafındaki kemikler travma nedeniyle eriyebilir. Çürük ve sağlıklı bir ağızdaki dişler, destekleyici kemik dokusunu kaybedebilir ve sallayarak düşebilir.

3. Genetik faktörler

Araştırmalar genetik bir yatkınlığın olduğunu göstermiştir. Ek olarak, kötü ağız bakımı diş eti hastalığına yakalanma olasılığını artırır.

4. Sigara ve Tütün Kullanımı

Sigara içmek kanser, akciğer ve kalp hastalıkları gibi birçok önemli hastalığa neden olur. Ayrıca ağız mukozası ve diş etlerine de zararlıdır.

5. Hormonal Değişiklikler

Hamilelik, ergenlik, menopoz, menstrüasyon gibi hormonal değişikliklerin arttığı süreçlerde ağız hijyeninize dikkat etmelisiniz. Bu dönemlerde diş etleriniz hassastır. Diş eti hastalıkları bu dönemlerde artabilir.

6. Stres

Hipertansiyon ve kanser gibi birçok hastalığın nedenlerinden biri olmasının yanı sıra diş eti hastalıkları için de risk faktörüdür. Periodontal hastalıklar bu listenin başında yer alırken stres, vücudun enfeksiyonla savaşmasına engel olur ve iyileşme sürecini uzatır.

7. Dişleri Gıcırdatmak

Dişleri gıcırdatmak, dişeti ile diş arasında bulunan bağın ve kuvvetin azalmasına neden olarak periodontal doku yıkımına yol açar. Diş eti çekilmesinin nedenlerinden biri diş sıkmaktır. Bu sıkma bir gece plakası takılarak durdurulabilir.

8. Kötü Beslenme

Kötü beslenme alışkanlıkları, vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açar ve bu duruma bağlı olarak diş eti enfeksiyonu dahil diğer enfeksiyonlarla savaşmayı zorlaştırır. Özellikle C vitamini eksiklikleri diş eti sorunlarına yol açar.

9. Diyabet

Diyabet hastaları, diş eti enfeksiyonu açısından yüksek risk grubundadır. Ayrıca ağız hijyenine de dikkat etmelidirler. Bakımsız bir ağız erken dönemde diş kayıplarına neden olabilir.

10. Uyumsuz Kron Köprüler ve Dolgular

Diş eti uyumunun bozulduğu veya taşan dolguların olduğu kuron ve köprüler diş etlerinde problemlere neden olur.

Diş eti Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 • Diş eti kanamaları: Diş etleri fırçalandığında veya diş ipi kullanıldığında kanama görülür.
 • Diş eti çekilmeleri: Diş etleri geri çekilir ve dişlerin daha fazla görünür hale gelir.
 • Diş kaybı: Diş eti hastalıkları nedeniyle dişler kaybedilir.
 • Ağrı: Diş etlerinde ve dişlerin etrafında ağrıya neden olabilir.
 • Dişlerin hareketli hale gelmesi: Dişlerin yerinden oynaması.
 • Dişlerin sıkışması: Diş eti hastalıkları nedeniyle dişler sıkışabilir veya aralarındaki boşluklar genişleyebilir.
 • Nefesin kötü kokması: Diş eti hastalıkları nedeniyle nefesiniz ve ağzınız kötü kokabilir.
 • Diş eti iltihaplanması: Diş etleri şişebilir, kızarır ve ağrır.

Bursa Periodontoloji

Periodontoloji Doktorlarımız

Mehmet Fatih Sever
Melih Hınıslı
Muhammed Ali Kurmuş

Periodontoloji randevu

  Randevu Formu

  Periodontoloji Fiyatları 2022
  Tedavi AdıKDV Hariç Fiyat %8 KDV Dahil Fiyat
  —————–Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  —————– Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  —————– Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  —————– Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  —————– Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Dilerseniz Diş Hekimleri Birliği fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz.

  Periodontoloji tedavisi hastalığın şiddet derecesine göre 3 hafta ile 6 ay arasında değişebilir

  Diş Eti Hastalıkları Uzmanı

  İlaçlarla başarı sağlanamıyorsa ilgili bölge bir dolgu maddesiyle örtülebilir.

  Birçok Ağız ve Diş Sağlığı merkezlerinde mevcuttur.
  02.06.2022 tarihinde Dr.Melih Hınıslı beye muayene oldum kendisine çok teşekkür ederim.İlgili nazik işini severek ve güzel bir şekilde anlatarak benim diş sorunumla ilgilendi.Sizin gibi doktorlara çok ihtiyacımız var.Tesekkurler.
  Uğur Baki

  Sayfamızda sadece bilgilendirme amaçlı içerik yayınlanmıştır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içermemektedir. Teşhis ve tedavi için lütfen uzman hekimize başvurun