Endodonti, Latince “endo” (iç) ve “donti” (diş) kelimelerinden türetilen bir terimdir. Bu alan, diş pulpası (diş özü) olarak tanımlanan dişin iç yapısındaki canlı dokuların yanı sıra dişin çevresindeki dokularda oluşan hastalıkların tanısını ve tedavisini kapsar. Endodonti bölümünde uzmanlık eğitimi almış doktorlar, endodontist olarak adlandırılır. Günümüzde endodonti, özellikle diş iç yapısının tedavisi olarak bilinir ve halk “kanal tedavisi” olarak anılır. Kanal tedavisinden de kısaca bahsedecek olursak aslında ikisi de aynı anlama çıkıyor fakat halk dilinde Kanal tedavisi dendiği için kısaca açıklayalım. Kanal tedavisi, dişin iç yapısında oluşan enfeksiyonları veya hasarları temizlemek için uygulanan bir tedavidir. Bu tedavi sırasında, dişin iç yapısındaki öz doku, sinir ve damarlar çıkarılır. Daha sonra, dişin iç yapısı temizlenir ve dezenfekte edilir. Kanal tedavisi hakkındaki daha fazla merak ettikleriniz var ise bağlantıdan içeriğin devamını okuyabilirsiniz.

Endodonti Nedir?

Endodonti, dişin iç yapısının tedavisi olarak bilinir. Diğer bir adıyla “kanal tedavisi” olarak da bilinir. Endodontik tedaviler, diş pulpasının çürük, enfeksiyon, iltihaplama veya travma sonrası etkilendiği durumlarda uygulanır. Endodontinin temel amacı, enfekte diş veya siniri tedavi etmek, dişin sağlığını ve işlevselliğini korumak ve kurtarmaktır. Endodontik tedavi süreci içerisinde, ilk olarak dişin içindeki dokular çıkarılır ve diş içi temizlenir. Daha sonra dişin içi bir madde ile doldurulur ve önleyici bir tedavi olarak koruyucu bir kapak uygulanır. Bu sayede diş kurtarılmış olur ve daha uzun bir süre dayanabilir. 

Endodonti Tedavisi Ne İşe Yarar?

Endodonti, diş pulpasından geçen sinirlerin hasar sonrasında uygulanan bir tedavidir. Bu hasarlar, diş çürükleri, diş çatlakları veya diş kırıkları gibi nedenler sonucu oluşur. Hasarlı pulpa dokusu, tedavi edilmezse, pulpa nekrozu veya ölümüne yol açabilir. Diş çürükleri, dişin dış yapılarının bakteri plaklarının etkisiyle zaman içinde tahrip edilmesidir. Eğer çürükler zamanında tedavi edilmezse, çürükler dişin içine yayılıp pulpa dokusuna enfeksiyon yapabilir. Bu enfeksiyon, dişin korunması ve kurtarılması için endodontik tedaviye ihtiyaç duyulur. Endodonti, çevre dokular üzerinde de olumsuz etkiler yaratabilecek pulpa enfeksiyonlarından zarar görmüş dişleri korur. Diş çürükleri kişide ağrılı bir belirti vermeden ilerleyebilir, bu nedenle dişlerin ağrı olmasa bile düzenli olarak diş hekimi tarafından kontrol edilmelidir.

Endodonti Ne Kadar Sürer?

Endodonti tedavisi, dişin durumuna ve tedaviye ihtiyacına göre farklılık gösterir. Bir diş için yapılacak endodontik tedavi genellikle 1 ila 2 saat arasında sürer. Ancak birden fazla diş için yapılacak tedavi süresi daha uzun olabilir. Ayrıca, dişin önceki tedavileri, enfeksiyon düzeyi ve dişin genel sağlık durumu gibi faktörler de endodontik tedavi süresini etkileyebilir. Eğer dişinizin iç yapısında bir problem olduğunu düşünüyorsanız, hemen randevu oluşturarak muayene olabilirsiniz.

Endodonti (Kanal Tedavisi) Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi (Endodonti) genellikle aşağıdaki adımlarla yapılır:

 1. Lokal anestezi: Tedavi yapılacak dişin etrafına lokal anestezi uygulanır ve diş ağrısının ortadan kaldırılması sağlanır.

 2. Açılma: Dişin üst kısmı açılır ve içine erişim sağlanır.

 3. Pulpa çıkarımı: Dişin içindeki kan damarları, sinirler ve diğer doku parçaları (pulpa) çıkarılır.

 4. Temizleme ve drenaj: Dişin içi temizlenir ve drenaj açılır, böylece enfeksiyonun drenajı sağlanır.

 5. Doldurma: Temizlenmiş dişin içi bir madde ile doldurulur (günümüzde çok sık kullanılan madde gutaperka)

 6. Kapatma: Açılan kısım kapatılır. Bu aşamada koruyucu bir kapak uygulanabilir.

 7. Son Kontrol : Tedavinin sonunda diş hekimi yaptığı işlemleri kontrol eder ve ihtiyacı olan durumlarda dolgu yapar.

 8. Takip : Tedavi sonrası düzenli olarak diş hekiminiz tarafından kontrol edilmeniz gerekir.

endodonti-tedavisi-nedir

Endodonti Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Endodonti sonrası bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle, dişinizde oluşabilecek ağrının kontrol altına alınması önemlidir. Bu amaçla, diş hekiminiz tarafından önerilem ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. Diğer bir önemli nokta ise yapılan dolgu işlemlerine istinaden tedavinin hemen ardından çok dikkat etmeniz gerekir. Belirli bir süre sert yiyecekler yememeli ve içtiğiniz içeceklerin ısısını ayarlamalısınız, diğer bir deyişle sıcak-soğuk içecekleri art arda tüketmemelisiniz böylece dişinizin hassas hale gelmesini önleyecektir.

Tedavi sonrası rutin bir hayatta olduğu, dişinizin temizliğine de özen göstermelisiniz. Diş fırçası ve diş ipi kullanarak dişlerinizi normal şekilde temizlemelisiniz.

En önemli nokta ise endodonti sonrası düzenli kontrollere gitmektir. Bu kontroller dişinizin sağlıklı olup olmadığının kontrolünü sağlar ve gerekli müdahalelerin yapılmasını sağlar.

Endodontist

“Endodonti” kelimesi iç anlamına gelen “endo” ve diş anlamına gelen “odont” kelimelerinden gelmektedir. Birçok tıbbi terim gibi, Yunanca. Tüm diş hekimleri teşhis ve endodontik tedavi konusunda eğitimlidir, ancak bazı dişlerin teşhis ve tedavisi özellikle zor olabilir. Bu nedenle bir endodonti uzmanına yönlendirilmiş olabilirsiniz.
 
Dişhekimliği okuluna ek olarak, endodontistler bu tür tedavide iki veya daha fazla yıllık ileri eğitim alırlar. Daha zor vakaların teşhis ve tedavisi için kök kanal tekniklerini ve prosedürlerini daha derinlemesine incelerler. Bu nedenle birçok diş hekimi hastalarını endodontistlere yönlendirmeyi tercih etmektedir.
 

Endodontist Ne Yapar?

Endodontistler, “diş özü” olarak adlandırılan dişin iç kısmıyla ilgili sorunları tedavi ederler. Kan damarları, sinirler ve bağ dokusu vardır. Derin diş çürüğü, dişte yaralanma ve diş üzerinde tekrarlanan diş işlemleri nedeniyle iltihaplanabilir veya enfekte olabilir. Bu olduğunda, bir endodontist görülmesi gereken bir uzmandır.

Endodontistlerin gerçekleştirdiği en yaygın prosedür, dişin sinirini ve hasar görmüş veya enfekte olmuş diş pulpasını çıkardıkları bir prosedür olan bir kök kanalıdır. Kendi başına bırakılırsa, pulpa iltihaplanır ve ağrılı hale gelir ve sonunda diş ölür.

Diş hekimleri de kök kanallarını uygulayabilir, ancak bir endodontistin bunları yapma konusunda çok daha fazla deneyimi vardır.

 

Bursa Endodonti

Endodonti Diş Tedavisi Nedir?

Endodontik tedavi önemlidir, çünkü çekilmesi gereken bir dişi kurtarmak için tasarlanmıştır ve işlevsellik açısından doğal dişinizin gerçek bir alternatifi yoktur.
 
Pulpa periodontal hastalık veya travmatik bir yaralanma sonucu zarar görebilir. Bununla birlikte, pulpa hasarının en yaygın nedenleri, pulpayı enfeksiyonu uyaran bakterilere maruz bırakan geniş çürüme veya kırılmadır.
 
Çoğu endodontik tedavi, normalde ağızda bulunan bakterilerden kaynaklanan pulpa veya ‘kök kanalı’ enfeksiyonu nedeniyle gereklidir, ancak endodontik tedaviye ihtiyaç duyulmasının başka yaygın nedenleri de vardır:
 
● Pulpayı açığa çıkaran diş çürüğü
● Dişe darbe veya pulpayı açığa çıkaran travma
● Pulpanın ölmesine neden olan bir diş üzerinde tekrarlanan diş prosedürleri
● Kötü bir şekilde kırılmış bir dişe bir taç yerleştirmeye yardımcı olarak
● Tıbbi nedenlerin diş çekmeyi imkansız kıldığı durumlarda
● Sıcak ve soğuk elementlere karşı şiddetli hassasiyet
 
Endodontik enfeksiyonlar genellikle ağrısız olmakla birlikte, hafif ila dayanılmaz arasında değişen ağrılarla ortaya çıkabilir. Bu, yemek yerken sıcak veya soğuk sıcaklıklar, dişin ısırılması veya hafifçe vurulması gibi bir dizi faktör tarafından tetiklenebilir veya herhangi bir teşvik olmaksızın ağrılı olabilir.

Endodonti Doktorlarımız

Mehmet Fatih Sever
Melih Hınıslı
Muhammed Ali Kurmuş
Ömer Orak

Endodonti Randevu

  Randevu Formu

  Endodonti Fiyat 2022

  Tedavi AdıKDV Hariç Fiyat %8 KDV Dahil Fiyat
  Kuafaj (Dolgu Hariç)Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Ekstirpasyon (Her Kanal İçin) Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Kanal Tedavisi – Tek Kanal (Dolgu Hariç) Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Kanal Tedavisi – İki Kanal (Dolgu Hariç) Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Kanal Tedavisi – Üç Kanal (Dolgu Hariç) Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Kanal Tedavisi – İlave Her Kanal İçin Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Periapikal Lezyonlu Dişte Kanal Tedavisi – Tek Kanal (Dolgu Hariç) Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Periapikal Lezyonlu Dişte Kanal Tedavisi – İki Kanal (Dolgu Hariç) Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Periapikal Lezyonlu Dişte Kanal Tedavisi – Üç Kanal (Dolgu Hariç) Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Dilerseniz Diş Hekimleri Birliği fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz.

  Diş pulpası olarak tanımlanan dişin iç kısmındaki damar ve sinir şeklinde canlı dokuların yanı sıra dişin kendisini çevreleyen dokularda oluşan rahatsızlıkların tanı ve tedavisiyle ilgilenir.

  Dişte eğer hasar ve kırık var ise bu bölgeye endodonti işleminden sonrasında dolgu uygulanıyor

  Birçok Ağız ve Diş sağlığı merkezlerinde mevcuttur.

  Endodontik tedavi, halk arasında diş özü olarak malum dişin pulpasında bulunan damar ve sinirlerin bölgeden çıkarılmasıyla oluşan boşluğun dezenfekte edilmesi, mevcut kanal yapısının genişletilmesi ve kanallarda oluşan boşlukların hususi bir dolgu malzemesi ile kapatılması ile gerçekleştirilir

  Mustafa beye tavsiye üzerine gittik çok memnun kaldık, yeğenlerim çocuk doktoruna gidiyor ve dişçi korkusu yaşamadı. Tüm doktorlar ve çalışanlar çok güzel yüzlü ve yardımcılar.
  Ali Kıran

  Sayfamızda sadece bilgilendirme amaçlı içerik yayınlanmıştır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içermemektedir. Teşhis ve tedavi için lütfen uzman hekimize başvurun