Ortodonti, dişlerin ve çene hizalamasının tedavisi için kullanılan bir dental branştır. Bu tedaviler, dişlerin ve çene kemiklerinin doğal yerlerine yerleştirilmesini veya düzeltilmesini amaçlar. Bu, estetik ve işlevsel açıdan daha iyi bir diş ve çene sağlamak için yapılır.

Ortodonti tedavisi, çeşitli yöntemlerle yapılabilir. En yaygın olarak kullanılan yöntemler arasında hareketli apareyler ve sabit apareyler bulunur. Hareketli apareyler, dişleri ve çeneyi hareket ettirerek hizalamayı sağlar. Sabit apareyler ise, dişlere sabitlenir ve çeneyi doğal yerine yerleştirir.

Bu işlemler, çocuklar ve yetişkinlere uygulanabilecek işlemlerdir. Çocuklarda erken müdahale, diş ve çene gelişiminin daha iyi yönlendirilmesini ve daha kısa sürede tedavi etmeyi mümkün kılar. Yetişkinlerde ise diş ve çene hizalaması daha zor olabilir ve daha uzun sürebilir.

Ortodontik tedavi, diş ve çene sağlığının yanı sıra estetik açıdan da önemlidir. Düzgün hizalı dişler, gülümsemenin daha güzel görünmesini sağlar. Aynı zamanda, düzgün hizalı dişler, yeme ve konuşma işlevlerini de daha iyi hale getirebilir. Ortodontik tedavi, birçok fayda sağlar. Ancak, tedavi süresi ve maliyeti gibi faktörlere bağlı olarak her birey için uygun olmayabilir. Tedavinin ne kadar süreceği, maliyeti gibi merak ettikleriniz hakkında detaylı bilgi almak için diş hekiminden randevu oluşturarak muayene olabilirsiniz.

Ortodontinin Faydaları

Ortodonti tedavisi dişlerin ve diş etlerinin doğal pozisyonuna geri döndürülmesini amaçlar. Bu tedavi sayesinde:

 1. Dişler arasındaki boşluklar kapatılır ve yamuk diş gibi sorunlar önlenebilir.

 2. Ağız içinde dengenin sağlanması ile rahatlık ve konfor artar.

 3. Ağız içi sağlığının korunması için diş temizliği daha kolay hale gelir.

 4. Diş eti ve kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur.

 5. Ağız estetiği düzeltilir, kişinin gülümsemesi daha estetik hale gelir.

18 Yaş Altı Ortodonti Tedavisi ve SGK Desteği

18 yaşını doldurmamış kişilerin ortodontik diş tedavi giderlerinin belirli bir kısmı SGK kurumunca karşılanmaktadır. Sağlık Bakanlığı’na bağlı ağız ve diş sağlığı merkezleri (ADSM), ağız ve diş sağlığı hastaneleri, ağız ve diş sağlığı eğitim ve araştırma hastaneleri veya üniversitelerin diş hekimliği fakültelerince, üç diş hekimi tarafından sağlık kurulu raporu düzenlenmesi halinde, bu hastalar MFSDENT bünyesinde, ortodonti uzmanımız tarafından tedavi edilmektedir. Sağlık kurulu raporunda yapılan tedavinin estetik amaçlı olmadığı ve maloklüzyon tipi açıkça belirtilir. Sağlık kurulu raporunun düzenlendiği tarihten itibaren 6 ay içinde tedaviye başlanması gerekmektedir.

Ortodonti Fiyatları

Ortodonti tedavisinin maliyeti, tedavinin tipine, süresine, kullanılacak araç ve hangi tür malzemeler ile yapılacağo için fiyatlar bu yüzden değişiklik gösterebilir aşağıda ortalama fiyatlar hakkında bilgi verdik. 

Genel olarak, ortodontik tedavi fiyatları diş hekimliği hizmetleri genelinde olduğu gibi yüksek olabilir. Ancak, ülkemizde, ortodontik tedavilerin maliyeti kamu ve özel sağlık kuruluşları arasında büyük farklar göstermektedir.

Özel kliniklerde ortodonti tedavisinin maliyeti, tedavi tipine göre değişebilir. Örneğin, hareketli aparatlar için (çelik tel, cerrahi tel vb.) ortalama 15.000-30.000 TL arasında, estetik aparatlar için (çene adımlı, cerrahi tel vb.) ortalama 20.000-40.000 TL arasında olabilir. Ayrıca kişinin diş sağlığı durumu, tedavi süresi gibi faktörlerde fiyatları etkileyebilir.

Yukarıda belirttiğimiz fiyatlar ortalama ücretlerdir. Kliniğimizle herhangi bir ilgisi yoktur. Fiyat almak için buradan hemen ücretsiz randevu oluşturabilirsiniz.

Dilerseniz Türk Diş Hekimleri Birliği’nin belirlediği 2023 yılı ortodontik tedavi taban fiyatlarına buradan hemen ulaşabilirsiniz.

Ortodontik Tedavi Neden Gereklidir?

Ortodontik tedavi, genellikle dişlerin doğal pozisyonlarına geri döndürülmesi amacıyla yapılan bir tedavidir. Bu nedenle, ortodontik tedavinin gerekli olup olmadığı kişinin diş yapısına göre değişebilir.

Örneğin, dişler arasındaki boşluklar ya da yamuk dişlerin doğal pozisyonlarının bozulması gibi durumlar ortodontik tedavinin gerekli olduğu durumlar arasındadır. Bunun yanı sıra, solunum ve yutma problemleri, ağız içindeki dengesizlik ve dişlerin kolay kırılma ihtimali gibi sorunlar ortodontik tedaviye ihtiyaç duyabilir. Eğer kişide  ve diş eti sağlığı ile ilgili sorunlar var ise hekim tarafından yapılacak muayene ve gerekli tetkikler sonrasında ortodontik tedavi yapılıp yapılmayacağı karar verilir.

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti tedavisi şunları içerir:
 
 • Sabit Diş Telleri: Ger dişin önüne veya arkasına küçük braketler takılır ve bunlara bir tel bağlanır. Telin sabit hafif basıncı dişleri yavaşça hareket ettirir.
 • Şeffaf Plaklar: “görünmez diş telleri” olarak da bilinen şeffaf plaklar, dişlerin üzerine oturan ve onları yavaşça hareket ettiren bir dizi şeffaf özel kalıplanmış plastik parçadır. Genellikle günde 20-22 saat şeffaf plak takmanız gerekse de, onları yemek, içmek ve temizlemek için dışarı çıkartabilirsiniz.
 • Lastikler: Bu küçük lastik bantlar, dişleri hareket ettirmek için ekstra güç sağlamak için üst ve alt diş telleri arasında gerilir
 • Plaka: Ağızda oturan ve dişleri hareket ettirmek veya yerinde tutmak için teller ve yaylar kullanan plastik bir cihaz. Sabit diş tellerinden farklı olarak ağızdan plak alınabilir.
 • Ameliyat: Ağır vakalarda, gömülü dişleri çıkarmak veya çıkmalarını kolaylaştırmak için ameliyat gerekebilir. cerrahi de yararlı olabilir

Bursa Ortodontist

Çocuklarda Ortodonti 

Bir çocuk diş hekimi, ortak ortodontik hedeflere ek olarak, gelecekte hizalama sorunlarına neden olabilecek kötü alışkanlıkları ve erken sorunları belirler ve bunları daha başlangıç aşamasında yakalar.
 
Tüm ortodontik tedavilerin amacı, üst ve alt diş setlerinin mükemmel bir hizada buluşacağı şekilde düzeltmektir. Çocuklarda ortodonti, diş ve çenenin düzgün bir şekilde gelişmesini sağlamak için yapılan tedavidir. Bu tedavi çocukların dişlerindeki rahatsızlığın çıktıktan sonra tedavi süreci tamamlana kadar uygulanabilir. Ek olara dişleri düzeltmek için metal, plastik veya seramik malzemeden yapılmış minik malzemeler kullanılır. Ayrıca, diş düzeninin düzgün bir şekilde gelişmesini sağlamak için özel bir ağız koruyucusu kullanılabilir. Ortodontik tedavi çocukların dişlerinin sağlıklı ve estetik bir şekilde gelişmesini sağlar ve onların daha iyi bir diş sağlığına sahip olmasına yardımcı olur. 

Ortodontik Diş Fırçası

Ortodonti diş fırçası, dişler arasındaki zor ulaşılabilir alanları temizlemek için tasarlanmış bir diş fırçasıdır. Bu tür diş fırçaları ortodontik tedavi sürecinde olan kişiler için özel olarak tasarlanmıştır. Ortodonti diş fırçalarının fiyatları, marka ve kaliteye göre değişebilir. Örneğin, ortodonti diş fırçaları genellikle 30₺ ile 320₺ arasındadır.

Ortodonti diş fırçası kullanımı, diğer diş fırçalarına benzer şekilde yapılır ancak daha hassas alanları temizlemek için kullanılır. Öncelikle, diş fırçasının ucunu diş eti hattının üzerine koyun ve hafifçe dişler arasına sokun. Sonra, dairesel hareketler yaparak dişleri ve diş etlerini temizleyin. Diş etlerinin temizliğini yapmak için ise diş arkasına ulaşarak diş fırçasının ucunu açılı olarak kullanabilirsiniz.

Ortodonti Doktorlarımız

Mehmet Fatih Sever
Melih Hınıslı
Muhammed Ali Kurmuş

Ortodonti Randevu

  Randevu Formu

  Ortodonti Fiyatları 2024

  Tedavi AdıKDV Hariç Fiyat %8 KDV Dahil Fiyat
  Lateral Sefalometrik Film AnaliziLütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Antero Posterior Sefalometrik Film Analizi (Frontal Film Analizi) Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Kemik Yaşı Tayini Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Ortodontik Fotoğraf Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Ortodontik Fotoğraf Tetkiki Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Ortodontik Model Yapımı Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Ortodontik Model Analizi Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Ara Dönem Sefalometrik Film Analizi Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Ara Dönem Model Yapımı Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Peri-İmplantitis (Cerrahi) (Biomaterial ve Membran Ücreti Hariç) (Tek İmp.) Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Angle Sınıf I Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Angle Sınıf II Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Angle Sınıf III Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
   
  Dilerseniz Diş Hekimleri Birliği fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz.

  Günümüzde tedavi süresini kısalttığı söylenen birçok teknik olsa da ortalama bir tedavi 22-24 aydır

  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Ağız ve Diş Sağlığı Hastaneleri, Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri gibi sıhhat hizmeti veren kurumlarda diş teli tedavisi görülebilmektedir.

  Dişlerin istenilen yönde hareket ederek bozuklukların bu hareketler yardımıyla onarılmasıdır

  20 lik iki diş cekimimi yapan güler yüzlü Mehmet hocama ve ekibine öncelikle çok tesekkurederim. Korkumu yenmem tüm uğraşlara rağmen kolay olmadı :-)) beni sakinleştirmeleri uzun olsada çekim dakikalar içinde oldu. Mehmet hocamin gördü göreceği en korkak hastası olarak şunu demek istiyorum Diş çekimi sırasında hiçbir ağrı sızı hissetmedim kıl çeker gibi iki dişi dakikalr içinde çeken hafif eli var sayesinde dişçi korkumuda yenmiş oldum:-) en önemlisi güler yüzü var tereddüt etmeden gidin derim.
  Sunay Cıbır

  Sayfamızda sadece bilgilendirme amaçlı içerik yayınlanmıştır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içermemektedir. Teşhis ve tedavi için lütfen uzman hekimize başvurun