Çene cerrahisi, ağız ve dişlerle ilgili birçok farklı türde cerrahi işlemleri kapsar. Bu işlemlerin amacı, ağız ve dişlerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak veya estetik görünümünü iyileştirmektir. Ek olarak bu ameliyatlar içerisinde dişlerin çekilmesi, dişlerin yeniden yerleştirilmesi Çene Cerrahisine yönelik çalışmalardan bazılarıdır.

Çene Cerrahı Ne Yapar?

Çene cerrahı, çene kemiklerinin ve dişlerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını ve güzel görünmesini sağlamaya yönelik cerrahi işlemleri yapar. Bu işlemler arasında diş eti rahatsızlıklarının tedavisi, dişlerin çekilmesi ve yeniden yerleştirilmesi, çene kemiklerinin düzgün bir şekilde gelişmesi için çene genişletme tedavisi ve çene deformitelerinin düzeltilmesi gibi işlemler yer alır.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, baş ve boyun bölgesi ile ilgili bir dizi durumu tedavi etme yetkisine sahiptir:
 
● Yanlış hizalanmış çeneler
● Gömülü yirmilik dişler
● Oral rekonstrüktif cerrahi
● Baş ve boyun kanserleri
● Diş implantları
 
Ek olarak da çene cerrahları sorunları düzeltmek veya kozmetik değişiklikler yapmak için ameliyatlar yaparlar. Bu ameliyatlar genellikle şikayetinize göre muayeneden sonra yapılan işlemlerdir.

Çene Cerrahisi Hangi Rahatsızlaklarla İlgilenir ?

● Çene Eklemi hastalıklarının teşhis ve tedavisi
● Çene Kist tedavileri
● Çene İmplant tedavisi ve uygulaması
● Gömülü diş tedavisi
● Çene şekil bozuklukları
● Çenedeki kırıklıkların tedavisi
● Yarık damak operasyonları
● Diş çevrelerinde oluşan hastalıkların tedavisi
● Gömülü 20 yaş diş tedavisi
● Travmatolojilerin tedavisi
● Dişi Kurtarma Operasyonları
● Prt Protez öncesi hazırlık işlemlerinin gerçekleştirilmesi

Ağız ve Çene Ameliyatları Nelerdir?

Bu ameliyatlar genel olarak, çene kemiğinin şekillendirilmesi, dişlerin düzgün bir şekilde dizilimini sağlamak, diş etlerinin veya dişlerin çekilmesi gibi işlemleri de içerebilir. Ayrıca, ağız kanserlerinin tedavisinde de cerrahi girişimler yapılabilir. Bu ameliyatlar, ağız ve dişlerin fonksiyonlarının iyileştirilmesi ve estetik görünümün sağlanması amacıyla yapılabilir.

Yirmilik Dişlerin Tedavisi ve Çekimi

Birçok insanın yirmilik dişleri düzgün sürmez. Üçüncü azı dişleri aşırı kalabalıklaşmaya, yanlış pozisyonda sürmeye veya darbelere neden olabilir. Bir ağız ve çene cerrahı genellikle ağız sağlığınız için risk oluşturan yirmi yaş dişlerini çıkarmak için ameliyatı gerçekleştirir.

Diş İmplant Cerrahisi

Bir diş implantı, gülümsemenizdeki boşlukları eksik dişlerden doldurabilir. İmplant nedir hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bağlantıdaki yazımızdan okuyabilirsiniz. Dental implant ameliyatı sırasında bir OMS, dişin kök bölgesini metal vida benzeri bir post ile değiştirir. Bu, doğal bir diş gibi görünecek, hissedecek ve hareket edecek olan yapay diş için taç olarak bilinen güçlü bir temel sağlar.

Yüz Yaralanması ve Travma Cerrahisi

Bir OMS ayrıca, çenenin nasıl bir araya geldiğine dair kapsamlı bilgisi ile yüz yaralanmalarını ve travmayı tedavi eder ve onarır. Bu, çenedeki kırıkların yanı sıra gözleri çevreleyen yörüngeleri içerebilir.

Ağız, Baş ve Boyun Kanseri Tedavisi

Bir OMS ayrıca baş, boyun ve ağız kanserini teşhis edebilir ve cerrahi olarak tedavi edebilir. Ağız kanseri için cerrahi tedavi genellikle kanserli dokunun çıkarılmasını ve ardından görünüm ve işlevi iyileştirmek için cerrahi bölgenin yeniden yapılandırılmasını içerir.

Düzeltici Çene Cerrahisi

Ortognatik cerrahi olarak da bilinen düzeltici çene cerrahisi, dişleri ve çenedeki yanlış dizilimi düzelterek çeşitli fonksiyonel sorunları çözebilir.

Düzeltici çene ameliyatı almanın nedenleri arasında çiğneme, konuşma veya nefes alma sorunları yer alır. Uyku apnesini tedavi etmek veya ortodonti yoluyla ısırıklarınızın görünümünü ve işlevini iyileştirmek, çene ameliyatı yaptırmanın diğer nedenleridir.

Yarık Dudak ve Damak Ameliyatı

Bir OMS, bebeklerde ve küçük çocuklarda yarık dudak ve yarık damak ameliyatı da yapabilir. Bu ameliyat çene ve yüz yapılarını normal fonksiyon ve görünüme kavuşturacak şekilde restore eder. OMS, yarık dudak ve damak hastaları için sağlık uzmanları ekibinde önemli bir rol oynamaktadır.

TME Bozukluğu ve Yüz Ağrısı Tedavisi

TME ağrınızı tedavi etmek için konservatif yaklaşımlar başarısız olursa veya eklem hasarı varsa, ameliyat gerekebilir. Bir OMS, artroskopi yapabilir veya hasarlı dokuyu doğrudan cerrahi bir yaklaşımla onarabilir.

Yüz Estetiği Ameliyatı

Birçok OMS, yüzünüzün, ağzınızın, dişlerinizin ve çenelerinizin görünümünü iyileştirmek için rutin olarak estetik tedavi sağlar. Bu tedaviler, burun rekonstrüksiyonu, kozmetik çene ve kulak ameliyatı, Çene dolgusu enjeksiyonları, dudak büyütme, enjekte edilebilir dolgu maddeleri, yüz germe ve daha fazlasını içerir.

Yukarıdaki herhangi bir nedenle bir ağız ve çene cerrahına gitmeniz gerekiyorsa, önce genel diş hekiminizle konuşun. Konuyu inceleyebilir, tedavi sürecini konuşabilir ve gerekirse sizi bir ağız ve çene cerrahına yönlendirebilirler.

Bursa Çene Cerrahisi

Ortognatik Cerrahi

Ortognatik cerrahi veya çene cerrahisi, maksilla (üst çeneyi oluşturan kemik), mandibula ve/veya alveolar kemiklerin pozisyonlarının değiştirilmesinden oluşan bir ameliyatı ifade eder.
 
Tüm üst ve alt dişleriniz doğru şekilde hizalandığında dengeli bir oklüzyon (ısırma) meydana gelir. Dişlerinizi ısırdığınızda üst ön dişleriniz alt ön dişlerinizle hafifçe üst üste gelmelidir. Çeneniz düzgün hizalanmadıysa, yemek yeme, çiğneme, yiyecekleri ısırma, konuşma veya nefes almada zorluk çekebilirsiniz.
 
Ortognatik (çene) cerrahi, üst dişlerin ve alt dişlerin birbirine temas etmesini sağlamak için çenelerden birini hareket ettirmek için kullanılır. Bu operasyon, tek başına ortodontik tedavi (diş teli) ile düzeltilemeyen ciddi bir maloklüzyon (üst çene dişleri ile alt çene dişleri arasındaki düzensiz ilişki) için kullanılır. Maloklüzyonun düzeltilmesine ek olarak ortognatik cerrahi yüz görünümünü iyileştirebilir.
 
Ortognatik Cerrahi Tedavisini Kimler Yaptırabilir?
 
Alt kapanış, aşırı kapanış, çapraz kapanış, açık kapanış ve yüz asimetrisi gibi dentofasiyal deformiteleri olan hastalar sıklıkla çene ameliyatına başvururlar. Çene ameliyatından sonra hastalar, daha iyi ısırma dizilimi ve daha verimli, daha güvenli ve rahat çiğneme işlevi bekleyebilirler.
 
Yarık ve kraniyofasiyal deformiteleri olan hastalarda iskelet ve ısırma ilişkilerini düzeltmek için de ortognatik cerrahi sıklıkla gereklidir.
 
Ortognatik cerrahi, Yarık ve Kraniyofasiyal Merkezde bakımın bir parçası olarak geliştirilen tedavi planının bir parçasıdır. Çene ameliyatı, ısırma işlevini, yüz simetrisini, nefes almayı ve uykuyu ve yüz görünümünü iyileştirebilir.
 

  Randevu Formu

  Çene Cerrahisi Fiyatları 2023

  Çene cerrahisi fiyatları, yapılacak olan işlem tipine ve diğer faktörlere göre değişiklik gösterir. Aşağıdaki tabloda fiyatlar kur değişikliklerinden dolayı fiyatlarımızı belirtemedik fakat bazı tedavilerin yaklaşık fiyatlarını genel olarak aşağıdaki belirttiğimiz gibidir.

  • Tek Çene Ameliyatı 8.000 TL ile 12.000 TL
  • Çift Çene Ameliyatı 12.000 TL ile 16.000 TL
  • Osteotomi Ameliyatı 19.000 TL ile 21.000 TL
  • Alveol Düzeltilmesi Ameliyatı 2200 TL ile 2500 TL

  Bu ücretler yaklaşık olarak belirtilmiştir. Kliniğimizle alakası yoktur. Fiyatlar hakkında daha detaylı bilgi almak istersenize buradan Türk Diş Hekimleri Birliği 2023 muayene ve ücret tarifesine ulaşabilirsiniz.

   
  Tedavi AdıKDV Hariç Fiyat %8 KDV Dahil Fiyat
  Çene TörpülemeLütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Alt çene ameliyatı Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Üst çene ameliyatı Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Çene hattı belirginleştirme Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Çift çene ameliyatı Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Çene Ucu Estetiği Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Çene geriliği ameliyatı Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz

  Çene Cerrahisi Doktorlarımız

  Mehmet Fatih Sever
  Muhammed Ali Kurmuş
  Melih Hınıslı
  Dilek Paça
  Ağız Diş ve Çene Cerrahisi, tüm yaş aralığındaki bireylerin ağız, diş ve çene bölgelerindeki sert ve yumuşak dokuların rahatsızlıkları, yaralanmaları ve bozukluklarının düzeltilmesi için gerekli tanı ve tedavi yöntemlerini tatbik eden Anabilim Dalı’dır
  Ani hareketler esnasında acı verici bir an ve daha sonra ağrının ve acının devam etmesiyle ortaya çıkar.
  Diş Doktoru 
  En üst sağ köşedeki butona tıklayarak randevu alabilirsiniz.
  Sağlıklı gülüşler için mfsdent i tercih ettim. Her şey için teşekkür ederim.
  Furkan
  Kıraç

  Sayfamızda sadece bilgilendirme amaçlı içerik yayınlanmıştır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içermemektedir. Teşhis ve tedavi için lütfen uzman hekimize başvurun