Pediatrik diş hekimi, bebeklikten gençlik yıllarına kadar çocuklara ve ayrıca özel ihtiyaçları olan yetişkinlere bakmaya odaklanan özel olarak eğitilmiş bir diş hekimidir. Bu tedavi, ağız, diş ve diş eti hastalıklarının önlenmesi ve tedavisinin yanı sıra, dişlerin büyümesi sırasında ileride büyük sorunları önlemek için erken müdahaleyi içerebilir.

Pediatrik diş hekimi, bebeklikten gençlik yıllarına kadar çocuklara ve ayrıca özel ihtiyaçları olan yetişkinlere bakmaya odaklanan özel olarak eğitilmiş bir diş hekimidir. Bu tedavi, ağız, diş ve diş eti hastalıklarının önlenmesi ve tedavisinin yanı sıra, dişlerin büyümesi sırasında ileride büyük sorunları önlemek için erken müdahaleyi içerebilir.

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) Nedir?

Pedodonti, çocukların diş ve diş eti sağlığı ile ilgili olan bir diş hekimliği dalıdır. Pedodonti, 0-13 yaş arası çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı bir şekilde korunmasını ve çürük, travma, kalıtımsal vb etkenlerin oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlar. Pedodontistler, bebeklik döneminden itibaren çocukların ağız-diş sağlığını ve çene-yüz bölgesi gelişimini takip eder ve tedavi ederler. Aynı zamanda koruyucu önlemleri de içine alan önleyici ve tedavi edici her türlü tedavi ve uygulamaları gerçekleştirirler. Bu sayede çocukların diş ve diş eti sağlığı için en uygun çözümler sunulur.

Pedodontist (Çocuk Diş Doktoru) Kimdir ve Ne Yapar?

Pedodontist, çocuk diş hekimliği alanında uzmanlaşmış bir diş hekimidir. Pedodontistler, 0-13 yaş arası çocukların diş ve diş eti sağlığı ile ilgili sorunları tanılar, tedavi eder ve bakım yaparlar. Çocukların diş sağlığını koruyan önleyici tedavi ve uygulamaları gerçekleştirirler. Bunlar başlıca olarak diş gelişimini ve sağlığını takip ederler ve diş gelişiminin gereksinimlerine göre önleyici her türlü tedavi ve koruyucu uygulamaları yapılır. Bu sayede çocukların diş gelişim süreci kontrollü ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilir.

Çocuklarda Süt Dişleri Neden Önemlidir?

Süt dişleri çocukluk döneminde çok önemli bir yere sahiptir. Bunlar ilk olarak çocuğun beslenmesini sağlamak için dişleri ve dil arasında yiyecekleri iyi bir şekilde ezmesine yardımcı olur. Ek olarak, süt dişleri çocuğun konuşmasını düzgün hale getirmekte ve gelecekteki daimi dişlerin yerini hazırlamaktadır. Eğer süt dişleri sağlıklı bir şekilde değilse, daimi dişlerin gelişimine de direkt etki edebilir. Bir diğer husus ise süt dişleri çocuğun gülümsemesini daha estetik hale getirir ve çocuğun sağlıklı bir gülümsemeye sahip olmasını sağlar. Bu nedenle, çocukların süt dişlerinin sağlıklı kalması ve çürüklerin önlenmesi çok önemlidir.

Koruyucu Diş Hekimliği Uygulamaları Nelerdir?

 1. Çocuklar için özel diş fırçaları ve diş macunlarının kullanımı: Özel olarak tasarlanmış diş fırçaları ve diş macunları kullanılması çocukların daha iyi dişlerini temizleyebilmelerine olanak tanır.
 2. Profesyonel diş temizliği: Bu uygulama dişlerin ve diş etlerinin yüzeylerinde oluşan plak ve tartarın kaldırılmasını içerir.
 3. Fluorid uygulamaları: Fluorid, dişlerin çürüklere karşı daha dayanıklı hale gelmelerini sağlar. Fluorid uygulamaları dişlerin yüzeyine uygulanabilir veya ağız içi solüsyonlar olarak alınabilir.
 4. Eğitim ve danışmanlık hizmetleri: Diş sağlığı konusunda önemli olan bilgilendirme ve eğitim hizmetleri. Çocukların diş sağlığı konusunda bilgilendirilmeleri ve düzenli diş bakımı hakkında eğitilmeleri çok önemlidir.
 5. Sealant uygulamaları: Bu uygulama, dişlerin oluklarını kapatmak için kullanılan bir yöntemdir. Bu sayede dişlerin iç yüzeyleri daha az plak ve çürük oluşumuna açık hale gelir.

Çocuğunuzun pediatrik diş muayenesinde diş hekimi aşağıdaki işlemlerden herhangi birini gerekli görebilir:

➔ Çocuğunuzun dişlerinin hassasiyetini kaldırmak ve komplikasyonların önüne geçmek için ek koruma için dolgu macunları önerilebilir ve uygulanabilir.

➔ Boşluklar (diş çürüğü) varsa, çocuk diş hekiminiz kronlar, dolgular, çekimler ve gerektiğinde yer tutucular gibi bir tedavi prosedürü oluşturabilir.

➔ Diş hekimi, ortodontik prosedürlere olası herhangi bir ihtiyacı belirlemek için muayeneleri ve röntgenleri kullanacaktır.

➔ Kırık, kayıp veya hasarlı dişler gibi diş acil durumlarının tedavisi.

➔ Çocuk diş eti hastalığının teşhisinde ve tedavisinde de çocuk diş hekiminizin uzmanlığı elzemdir.

 Bir pediatrik diş hekimi tarafından sağlanan erken ve uygun diş bakımı, çocuğunuzun ileriki yaşamında ağız sağlığı ile ilgili sorunların önlenmesine yardımcı olabilir.

Bursa Çocuk Diş Doktoru

Çocuklar İçin Diş Fırçası

Diş fırçası koridorunda yürüdüyseniz, çocuğunuz için bir diş fırçası seçmenin göz korkutucu bir iş olabileceğini bilirsiniz. Çocuk diş fırçaları, ihtiyaç ve yeteneğe bağlı olarak çeşitli boyut ve şekillerde gelir ve her ikisi de büyüdükçe değişir. 
 
Ancak bu basit yönergelerle, çocuğunuzun dişlerini etkili bir şekilde temizleyen ve diş bakımı alışkanlıkları oluşturma konusunda onları heyecanlandıran bir diş fırçası seçebilirsiniz.
 
Çocuk Diş Fırçasında Nelere Dikkat Edilmelidir?
Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun, diş fırçasının ağzına rahatça sığmasını, tutması ve manipüle etmesi kolay olmasını istersiniz. 
 
Yuvarlak uçlu veya “cilalı” yumuşak kıllara sahip bir diş fırçası seçin bu kıllar çocukların dişlerini diş etlerine zarar vermeden temizler. Çocukların diş fırçasının zevklerine hitap ettiğinden emin olun, böylece her gün ve gece kullanmak onlar için bir eğlenceye dönüşecektir.
Çocuklar İçin Diş Macunu 
 
İlk olarak, bebeğin ağzını doğumdan itibaren yumuşak bir bez veya nemli bir gazlı bezle diş etlerini silerek temizlemeye başlayabilirsiniz. Bebeğinizin dişlerini ilk dişi çıkar çıkmaz fırçalamaya başlamalısınız. 
 
Küçük, yumuşak, bebek boyutunda bir diş fırçası ve evet, pirinç tanesi büyüklüğünde küçük bir diş macunu sürün. Ebeveynler genellikle bebekler için florürlü diş macunu kullanmaktan endişe duyarlar, ancak ilk dişi çıkar çıkmaz tavsiye edilir.
 
Florür, doğru dozda bebekler için kesinlikle güvenlidir. Dişleri güçlendiren, diş minesini plakta bulunan çürüğe neden olan asitlerden koruyan ve ayrıca ağızdaki bazı kötü bakterileri öldürmeye yardımcı olan doğal bir mineraldir. 
 
Gerçekten küçük çocuklara yönelik olarak pazarlanan bebekler için florür içermeyen diş macunu varken, Amerikan Diş Hekimleri Birliği, çocuklar için çok az miktarda normal florürlü diş macunu kullanılmasını önermektedir. 
 
Çocukların yaklaşık %25’inin anaokuluna başlamadan önce bir çürüğü olduğu için, florürün erkenden tanıtılmasının bir yararı olduğunu belirtiyorlar. Diş çürüğünün en yaygın kronik çocukluk hastalığı olduğu düşünüldüğünde, florürlü diş macunu kullanmak gibi önleyici tedbirler önemlidir.

Pedodontist Çocuk Diş Doktorlarımız

  Randevu Formu

   

  Çoçuk Diş Çekim Fiyatları

  Tedavi AdıKDV Hariç Fiyat%8 KDV Dahil Fiyat
  Flor Uygulaması (Çürük Önleyici Yüzey Koruması, Cila Dahil) (Çift Çene)Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Süt Dişi Çekim (Dijital Anestezi ile) Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
  Fissür Örtücü (Çürüğe Yatkın Yerlerin Kapatılması) (Tek Diş) Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
   
  Dilerseniz Diş Hekimleri Birliği fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz. 

  Bebeklerde süt dişi tamamlanana kadar, 25-28 aylığa kadar devam eder ve  bebeklerin dişleri tek seferde, 1-2 ay arayla ya da aynı anda da çıkabilir.

  başlıca belirtiler şunlardır;

  • Uyku problemleri
  • İştahsızlık
  • Tükürük akıntısında artış
  • Huysuzluk
  • Kabızlık veya ishal
  • Soğutulmuş Meyve Verebilirsiniz.
  • Diş Etlerine Masaj Yapın.
  • Diş kaşıyıcı seçebilirsiniz (boyası çıkmadığına dikkat edin)
  • Doktor önerisiyle verilen diş jellerinden beslenme önceleri diş etlerine sürebilirsiniz.

  Reflü, bağırsak paraziti şeklinde hazım sistemi rahatsızlıkları ve sinüzit, alerjik bronşit, astım gibi solunum yolu problemleri diş gıcırdatmayı tetikleyebilir.

  Derin dondurucuya metal kaşık koyup soğutarak çocuğunuzun dişine masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

  Diş çıkarma bebeklerde 6 ay ile 3 yaş arasında devam ettiğinden diş çıkarma huzursuzluğu da bu süreçte devam eder.

  Poliklinikteki hizmet veren tüm çalışanlar hizmetlerini çok iyi yapıyorlar. Herkese tavsiye ediyorum. Ve ayrıca ifade etmek istiyorum ki Ceyda Hanım, işinde liyakat sahibi ve hastalarına karşı çok ilgili ve anlayışlı. Öyle ki sadece kökü sağlam kalan dişimi büyük bir özenle, dikkatle ve uzmanlıkla temizleyip tedavi etti. Daha sonra seramik kaplama ile dişimi, diğer dişlerimden ayırt edilemeyecek kadar doğal ve estetik görünümüne kavuşturdu. Çok memnun kaldım. Kendisine çok teşekkür ediyorum.
  Merve Duran

  Sayfamızda sadece bilgilendirme amaçlı içerik yayınlanmıştır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içermemektedir. Teşhis ve tedavi için lütfen uzman hekimize başvurun