Bebekler genellikle ağızlarında görünür dişleri olmadan doğarlar. Ancak yeni doğmuş bir bebekte diş etlerinin altında 20 adet tam oluşmuş süt dişi bulunur. Bu dişler 6 ile 10 yaşları arasında gevşer ve dökülerek yerini yetişkin dişlerine bırakır. Süt dişleri, yaşamın ilk birkaç yılında bebeğin diş etlerinden çıkar. Bebek 2,5 ila 3,0 yaşına geldiğinde 20 süt dişinin tamamı tam olarak çıkmış olmalıdır. 

Dört ön diş, orta kesici dişler ilk çıkan dişlerdir (üst ve alt çenede ikişer adet) ve bu dişler doğumdan altı ay sonra çıkmaya başlar. Daha sonra, üst ve alt çenelerdeki iki yan kesici diş, merkezi kesici dişlerin yanında büyür ve bir çocuk 15 aylık olduğunda, genellikle tam bir sekiz kesici diş setine sahip olur. Bunlar ısırma veya kesme dişleri olarak da bilinir. Bunu takiben, bebeğin yiyecekleri öğütmesine yardımcı olan ilk azı dişleri belirir. Her çenede iki birinci azı dişi ortaya çıkar ve köpek dişlerinin aralarında büyümesi için yer açmak üzere kesici dişlerden biraz uzakta konumlanır. İlk azı dişleri yaklaşık 19 aylıkken gelişmiş olmalıdır. Köpek veya sivri uçlu dişler bu dişleri takip eder ve genellikle 23 aylıkken her çenede ikişer tane görünür. Son olarak, yine ikisi üst çenede ve ikisi alt çenede olmak üzere ikinci azı dişleri çıkar ve 27 aylıkken 20 süt dişini tamamlar.

Süt Dişleri Tedavi Edilmeli Mi?

Çocuklarda diş çürüğü oluştuğunda, birçok ebeveyn diş çürüğünün gerçekten gerekli olup olmadığını merak eder. Sonuçta, süt dişleri yakında düşeceği için, içlerindeki çürüğü tedavi ettirmeye değer mi diye sorarlar. Cevap genellikle “evet”tir, ancak bazı istisnalar da vardır. Süt dişindeki çürüğün dolgu gerektirmediği bazı durumlar vardır. Birincisi, çok küçük bir çürüğün kendi kendini doğal olarak onarma şansı vardır. Bu durumda, diş hekimi boşluğun daha da kötüleşmesini önlemeye yardımcı olmak için ağız hijyeni alışkanlıkları ve diş dostu beslenme önerebilir. Ek olarak, diş düşmek üzere ise diş hekim çürüğü onarmaktan vazgeçebilir. Çürük mikropların dişlere veya dokulara yayılması için bir risk oluşturmuyorsa ve ağrıya neden olmuyorsa, dişin düşmesini beklemek mantıklıdır.

Düşen Dişin Yerine Yenisi Ne Zaman Gelir?

Birinci azı dişleri çıktıktan sonra, çocuklar süt dişlerini kaybetmeye ve kalıcı dişlerini çıkarmaya başlarlar. Mandibular orta kesici dişler (alt ön dişler) tipik olarak ilk düşenlerdir ve genellikle bir çocuk 6 ila 7 yaşları arasındayken kalıcı dişler ilk buralarda çıkar. Çocuk 11 ila 13 yaşına gelene kadar süt dişleri düşmeye ve kalıcı dişler onların yerini almaya devam eder. Bir çocuğun tüm süt dişleri tamamen düştükten sonra, çocuk genellikle 12 ila 14 yaşları arasında dört kalıcı azı dişi çıkarır. Muhtemelen 17 ila 30 yaşları arasında dört tane yirmi yaş dişi daha çıkararak çocuğunuzun toplam diş sayısı 32 olmuş olur. 

Süt Dişleri Kaç Tanedir?

Çocuklar büyüdükçe vücutlarının değişmesi ve yeni koşullara uyum sağlaması normaldir ve dişleri de bir istisna değildir. Çocuklar genellikle daha küçük olan ağızlarına uyum sağlamak için 20 süt dişi çıkarırlar. Daha sonra, 20 süt dişinin tamamını 6 yaş civarında kaybetmeye başlarlar ve son dişler 12 ila 13 yaşları arasında düşer. Çoğu durumda, çocuğunuzun süt dişi düştüğünde kalıcı dişi zaten diş etlerinin arasından göze çarpmaktadır. Bununla birlikte, tam dişlerin yerine oturması yaklaşık altı ila 12 ay sürebilir. Bunun nedeni, yetişkin dişlerinin süt dişlerinden daha belirgin olması ve tam olarak doğru konuma gelmesinin daha fazla zaman alabilmesidir.

çocuğun elindeki düşmüş süt dişi

Süt Dişleri Ne Zaman Dökülür?

Bebekler doğduklarında yetişkin dişlerinin minyatür versiyonlarına benzeyen 20 dişleri vardır. Süt dişleri olarak da bilinen bu süt dişleri genellikle 6 ila 12 yaşları arasında düşer. Bundan sonra, boşlukları doldurmak ve eskilerin yerini almak için yeni dişler çıkmaya başlar.

Süt dişleri genellikle kendiliğinden kolayca düşer. Kendi başlarına düşmezlerse, bir diş hekimi onları çıkarabilir. Yetişkin dişleri süt dişlerinden daha güçlüdür ve ayrıca daha yavaş büyürler. Bu, diş etlerinden çıkıp görünür hale gelmelerinin daha uzun sürdüğü anlamına gelir. Bu kalıcı dişler, çene kemiğini destekledikleri ve yiyecekleri düzgün bir şekilde çiğnememize yardımcı oldukları için gereklidir.

İlk Diş Düşünce Ne Yapılır?

Süt dişleri ilk kez sallandığında, ebeveynlerin çocuklarına güven vermeleri ve iyi bir diş hijyeni rutini sürdürdüklerinden emin olmaları gerekebilir. Ebeveynlere bu konuda düşen bazı görevler vardır:

  • Çocukların sallanan dişlerinden endişe duysalar bile dişlerini düzgün bir şekilde fırçalamaya devam etmeleri önemlidir. Onların bu konuda düzenli olmasını sağlayın. 
  • Çocuğunuz dişini incitmekten endişe ediyorsa, onu ağzının ters tarafından yemeye teşvik edin veya çorba ya da patates püresi gibi yiyecekler servis edin.
  • Süt dişinin kendiliğinden düşmesine izin verin.
  • Süt dişinin kaybında ağız biraz kanayabilir ama ağrı hafiften daha fazla oluyorsa doktora danışın. 
  • Süt dişinin yutulması durumları bazen olabilir ama sağlık açısından bir tehlikesi yoktur, endişe etmeyin. 

Bunların hepsini yapmanızın yanında gerekli gördüğünüz her durumda doktora danışmayı ihmal etmeyin, süt dişlerinin kalıcı dişe dönüşme sürecini hafife almayın.

Süt Dişlerinin Çekimi Nasıl Yapılır?

Pediatrik diş çekimi söz konusu olduğunda, ebeveynlerin çocukları kadar gergin olmaları alışılmadık bir durum değildir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için pedodonti sayfamızı inceleyebilirsiniz Kimse çocuğunun acı çektiğini görmek istemez, ancak iyi haber şu ki diş çekimleri nazik, güvenli ve hızlıdır. Lokal anestezi yardımıyla o kadar da rahatsız edici değildir. Süt diş çekimi, çocuk diş hekiminiz tarafından basit bir diş çekimi yapılabilir ve görünen süt dişinin hafifçe gevşetilip çekilmesini içerir. Sadece lokal anestezi kullanılarak yapılan bu işlem hızlı ve ağrısızdır. Daha zor durumlarda bir diş çekimi, sedasyon gerektirebilir. Bu tür çekimler, dişlerin çene kemiğine sıkıştığı ciddi vakalarda gerekli olabilir. Bu yüzden konu hakkında fikir sahibi olmak için bağlantıdaki yazımızı okuyarak gerekli işlemleri öğrenebilirsiniz 

İşlemden sonra çocuklar sert ve kıtır kıtır yiyeceklerden uzak durmalı ve bol su içmelidir. Fark edilen herhangi bir ağrı izlenmeli ve şişlik meydana gelirse mümkün olan en kısa sürede çocuk diş hekimiyle konuşulması önemlidir.

Süt Dişinin Yerine Diş Gelmezse Ne Yapmalıyız?

Bazı durumlarda süt dişi yerine kalıcı diş gelmez. Kalıcı dişin sürmemesinin en yaygın nedeni, onun için yeterli yer olmamasıdır. Ağzın önündeki kalıcı dişler, yerini alacakları süt dişlerinden daha geniştir, bu nedenle yeterli boşluk yoksa kalıcı dişin girebileceği yer olmayacaktır. Bu nedenle, tipik olarak tüm dişler arasında boşluklar olmalıdır. Kalıcı dişler için boşluk yetersizse, çocuğunuzun kalıcı dişlerin sürmesine yardımcı olmak için diş tellerine ihtiyacı olabilir. Daimi bir dişin sürmesi mümkün olmadığında, bu dişler gömülü olarak kalabilir. Gömülü dişler tamamen diş eti çizgisinin altında gelişen dişlerdir. Gömülmüş dişler dar çeneler, erken kaybedilen süt dişleri veya yer eksikliği nedeniyle oluşabilir. Gömülü kalıcı dişlerin yer darlığı nedeniyle süremediği durumlarda, genellikle ağızda daha fazla yer açmak için ortodontik tedavi gerekir. Daha sonra, gömülü diş genellikle ortodontik müdahalelerle zamanla açılır ve yavaşça yerine çekilir.

Normal dişlerin nasıl tedaviye ihtiyacı varsa süt dişlerin de aynı şekilde tedaviye ihtiyacı vardır. Aksi takdirde çiğneme zorlukları, ağızda kötü koku gibi istenmeyen durumlar oluşabilir. 

Bazen süt dişler düşmez, böylece alttan gelen kalıcı dişlerin çıkması imkansızlaşır. Ağız ve diş sağlığının korunması için bu durumlarda süt dişleri çekilir. 

Erişkin küçük azı dişleri, süt dişleri arasında bulunmaz. 

12 yaşına kadar süt dişlerinin kendiliğinden düşmesi için izin verilir. Düşmezse bu yaştan sonra çekimi yapılır.