Diş çekimi işlevini kaybetmiş bir dişten kurtulmak isteyen kişiye uygulanan bir tedavi yöntemidir. Diş çekimi sonrası yemek bu konuda en çok merak edilen konulardan biri. Diş çekiminden sonra en az 24-48 saat çırpılmış yumurta ve jöle gibi yumuşak, ılık yiyecekler dışında bir şey yemekten kaçının. Birkaç gün sonra, kendinizi rahat hissettiğinizde, daha çıtır çıtır, baharatlı, çiğneme gerektiren veya yapışkan olmayan katı yiyecekleri yeniden deneyebilirsiniz.

Diş çekimi ameliyatı ağzı hassas ve ağrılı bırakır, diş etlerinizde bir veya daha fazla açık yara olacağından bu süreç çok daha hassas olur. Bu, sıcak, çok soğuk, baharatlı, çıtır çıtır veya yapışkan yiyeceklerin en az birkaç gün boyunca tüketilemeyeceği anlamına gelir.

Diş Çekimi Sonrası Yemek Ne Zaman Yenir?

Diş çekimi sonrasındaki süre zarfında ağzınız ve çekim bölgesi oldukça hassas olacaktır. Ağzınıza vereceği zararı ve ağrınızı düşünerek çok fazla çiğneme gerektiren gıdaları tüketmekten kaçınmak önemlidir. Diş çekildikten sonra ağrı oldukça yaygın bir semptomdur ve yemek bunu şiddetlendirebilir. Aşağıdaki gıdaları tüketmekten kaçınmalısınız: 

 • Çok sıcak ve soğuk yemekler
 • Turunçgiller veya gazlı içecekler gibi asitler
 • Baharatlı yiyecekler
 • Mısır cipsi, gevrek veya elma gibi sert ısırılması gereken yiyecekler
 • Tohumlu ve kabuklu kuruyemişler gibi yiyecekler
 • Bisküvi gibi ufalanan yiyecekler
 • Şekerleme veya sakız gibi çok yapışkan yiyecekler
 • Et gibi çok çiğneme gerektiren yiyecekler

Bu süre zarfında, yumuşak gıda diyetinde olmak önemlidir. Bu diyet, çok fazla çiğneme gerektirmeyen besinleri tüketmeniz gerekir. Çırpılmış yumurta, smoothie, patates püresi ve yoğurt yumuşak yiyeceklere güzel örneklerdir. Genellikle bir dişiniz çekildiyse, birkaç saat sonra yemek yiyebilirsiniz. İlk 24-48 saat boyunca yumuşak gıda diyetine bağlı kalmanız önerilir. Bundan sonra, diğer yiyecekleri yavaş yavaş diyetinize dahil etmeye başlayabilirsiniz.

Diş Çekimi Sonrası Yemek Seçimi

Diş çekimi sonrasında bazı yumuşak besinleri ve sıvıları deneyin; bunlar bu süreçte avantajlıdır çünkü daha az ısırma ve çiğneme gerektirir. Diş çekiminden sonra yediğiniz yemeğin sıcaklığı da dikkate alınması gereken bir konudur. Aşırı sıcak veya soğuk yiyecekler o bölgede ağrıya neden olabilir, ancak soğuk veya oda sıcaklığındaki yiyeceklerin tadını çıkarabilirsiniz.

 • Soğuk çorba: Çorba sadece yemesi kolay değil, aynı zamanda sizin için iyi olan besinleri ve proteinleri içerir. Yemek rutininizin bir parçası olarak ılık veya soğuk bir kase çorba için; küçük sebze parçaları ve makarna gibi çiğnenmesi kolay birkaç malzeme ekleyebilirsiniz.
 • Smoothie ve dondurma: Smoothie ve dondurma, diş çekiminden sonra meyvenin tadını çıkarmanın iyi bir yoludur. İçeceğe protein, kalsiyum ve probiyotik eklemek için en sevdiğiniz meyveleri biraz yoğurt veya kefir ile karıştırın. Hassas diş etlerini tahriş etme olasılığı daha düşük olan asitliği azaltmak için yoğurt veya benzeri süt ürünleri ekleyebilirsiniz. Emme eylemi boş diş yuvasını koruyan kan pıhtısını zorla çıkarabileceğinden, dondurmanızı yerken dikkat edin ve smoothie’nizi veya herhangi bir sıvıyı içerken pipet kullanmaktan kaçının. Bunu yapmak, çıkarmadan sonra prizin kuruması riskini azaltabilir.
 • Omlet: Omletin çiğnemesi kolaydır ve protein açısından yüksektir. Sıcak yiyecekler rahatsızlığa neden olabileceğinden, önce yumurtaları soğumaya bırakmayı unutmayın.
 • Püre gıdalar: Bir dişi çektikten sonra yumuşak yiyecekler yerken yine de vücudunuzun ihtiyacı olan tüm besinleri alabilirsiniz. Patates, kabak, yeşil fasulye, havuç, muz ve avokado gibi en sevdiğiniz meyve ve sebzeleri ezin veya püre haline getirin.

Diş çekildikten sonra doğru besinler hakkında detaylı bilgileri bağlantıdaki sayfada bulabilirsiniz

Neler Tercih Edilmemeli?

Bazen bir diş yaralanma, hastalık, enfeksiyon veya çürüme nedeniyle o kadar hasar görebilir ve bu durumda çekilmesi gerekir. Deneyimli diş hekimleri, güvenli bir şekilde diş çekmek ve sağlığınıza, işlevinize ve güzel bir gülümsemeye kavuşmanız ve iyileşmeniz için ihtiyacınız olan operasyon sonrası bakımı sağlama konusunda yetkindir. İyileşmenizi tehlikeye atabilecek komplikasyonlardan kaçınmak için, tüm diş çekimi bakım talimatlarına uymanız önemlidir. Bir diş çekildiğinde, dikişler yerinde olsa bile yuvanın kanaması doğaldır. Diş destek personelleri size gazlı bezler sağlayacak ve drenajı emmesi, kanamayı durdurması ve pıhtılaşmayı hızlandırması için bunları bölgenin üzerine nazikçe yerleştirmenizi söyleyecektir. Tipik olarak, diş çekildikten sonra gazlı bezi 3-4 saat yerinde bırakmak ve gerektiğinde değiştirmek isteyeceksiniz. Uzmanlar pıhtılaşmayı desteklemek için hastalara 24 saat boyunca durulama, sigara içme ve pipetle içmemelerini önerir. 

Diş çekiminden sonra, herhangi bir rahatsızlığı gidermek için size ağrı kesici reçete edilecektir. Birçok hasta asetaminofenden fazlasına ihtiyaç duymazken, diğer hastalar için daha güçlü ilaçlar gerekebilir. Ağrı ve şişmeye yardımcı olmak için yüzünüzün yan tarafına on dakikalık aralıklarla buz uygulanabilir.

Son olarak, bol bol dinlendiğinizden emin olun. Çekimden sonra en az 24 saat dinlenmeyi planlayın ve ardından birkaç gün dinlenin. Kanamayı en aza indirmek için dinlenirken başınızı yastıkların üzerine koyun. Bunları uygularken aşağıdaki yiyeceklerden kaçının:

 • Baharatlı ve asitli yiyecekler: Bir dişi çekiminden sonra baharatlı ve asitli yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Acı soslar, alkolsüz içecekler ve limon hassas bir ağzı ve diş etlerini tahriş edebilir.
 • Çıtır atıştırmalıklar: Katı yiyecekleri ısırmak ve çiğnemek birkaç gün zor olacaktır. Patlamış mısır, cips, fındık ve diğer yemesi zor atıştırmalıklardan uzak durun.

Diş çekiminden sonra hassas diş etlerinize ve ağzınıza özel özen göstermeniz çok önemlidir. İyileşirken yumuşak yiyecekler ve sıvılar yiyerek rahatsızlığı azaltabilirsiniz. Buna karşın, işlemden sonra soğuk çorbalar, dondurmalar ve püre haline getirilmiş veya püre haline getirilmiş meyve ve sebzeler gibi lezzetli ve besleyici yiyeceklerin tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz. 

Yirmilik Diş Çekildikten Sonra Ne Yenmeli?

20 yaş dişlerinin çıkarılmasından sonraki ilk gün, çiğneme gerektirmeyen çok yumuşak yiyeceklerden veya sıvılardan oluşan besinler tercih edilebilir. Bunlar yoğurt, patates püresi ve jöle gibi yiyecekleri içerebilir. Sıcaklığın ağzınızı tahriş etmemesi için ılık çorba da içebilirsiniz.

İlk 24 saatten sonra, yumurta, makarna, yumuşak sebzeler, tavuk eti gibi yarı yumuşak yiyecekleri yeniden denemeye başlayabilirsiniz. Ağzınız hala çok hassassa, biraz daha uzun süre yumuşak yiyeceklerle devam etmeye değer olabilir. Tipik olarak ikinci veya üçüncü günde, biraz daha sert yiyeceklere geçebilirsiniz.

İyileşme sürecinde en önemli yardımcılar içinde su yer alıyor. Tüm olağan sağlık yararlarının yanı sıra, su ağzınızı temiz ve bakterisiz tutacaktır. Bunun ötesinde, smoothie’ler popülerdir çünkü farklı besinleri pürüzsüz, sindirilebilir bir şekilde birleştirmenize olanak tanır. Ancak, pipet kullanarak hiçbir şey içmeyin – pipetle emmek gelişen pıhtıyı yerinden oynatabilir ve iyileşmeyi geciktirebilir.

Diş Çekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çekimden sonra, kanamayı durdurmak ve iyileşme sürecini başlatmak için bir kan pıhtısının oluşması önemlidir. Hastalardan kanama durana kadar gazlı bezi ısırmalarını ama aynı gazlı bezi 20-30 dakikadan fazla tutmamaları istenir. Kan pıhtısı oluşumunu sağlamak ve ağrıyı önlemek için diş çekiminden sonra önerilen çeşitli noktalar mevcuttur:

 • Birkaç gün yumuşak yiyeceklere bağlı kalın.
 • Baharatlı, asitli ve gevrek yiyeceklerden kaçının. Ayrıca 3 gün boyunca alkolden uzak durun.
 • En az 24 saat sigara içmeyin veya pipet kullanmayın.
 • Fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya devam edin ancak çekim bölgesinden kaçının.
 • İlk günden sonra ılık tuzlu su ile nazikçe durulayın.
 • 24 saat boyunca ağzınızı zorla durulamayın veya tükürmeyin.
 • Antibiyotik ilaçları reçete edildiği gibi alın ve diş hekiminizle ağrı kesici ilaçlar hakkında konuşun.
 • Yorucu faaliyetlerden kaçının 
 • Birkaç gün boyunca ağır kaldırmaktan kaçının. 

Diş çekimi sonrasında soğuk sıvı ve yumuşak gıdalar yenmelidir

Diş çekiminden sonra yemek yenilebilir ama bunların yumuşak gıdalar olmasına dikkat edilmeli. 

Diş çekiminden sonra dondurma ve soğuk çorba hastalar için en ideal gıdalardır

Diş çekiminden sonra soğuk sıvı ve yumuşak gıdalar tüketilmelidir.