Florür toprakta, suda ve gıdalarda doğal olarak bulunan bir maddedir. Ayrıca içme sularında, diş macunlarında, gargaralarda ve çeşitli kimyasal ürünlerde kullanılmak üzere yapay olarak da üretilmektedir.

Florür, diş çürüğünü önlemek için herkes tarafından yaygın kullanılır. Bu ilave florür alımına girdiği için bazı riskleri de beraberinde getirir. Kemikler, dişler ve nörolojik gelişim ile ilgili sorunlar da dahil olmak üzere ilave florürün sağlık üzerinde ciddi problemlere yol açtığı ortaya çıkmıştır. Florürün neden olabileceği durumlardan bazıları şu şekildedir:

 • Akne ve diğer cilt problemleri
 • Yüksek tansiyon
 • Kalp yetmezliği dahil olmak üzere kardiyovasküler problemler
 • Düşük doğurganlık ve erken ergenlik gibi  sorunlar
 • Eklemleri ve kemikleri etkileyen durumlar
 • DEHB’ye yol açan nörolojik problemler

Diş macunlarında sıklıkla tercih edilen florür alırken bu potansiyel sorunları da  göz önüne almak gerekir.

florur-nasil-etki-eder

Florür Nasıl Etki Eder? 

Florürün yaratabileceği etkilerden bazıları şu şekildedir:

 • Dişlerin gelişiminde yardımcıdır: Florürlü diş macunu kullanmak su içmek veya yiyecekler yemek, fazladan C vitamini eklenmiş portakal suyu almaya benzer. Sağlıklı bir diş yapısı için florür almak önemlidir ama aşırıya kaçmamak gerekir.
 • Çürükleri önler: Mine diş vücudun en sert maddesi olmakla birlikte vücudun kendi kendini tamir edemeyen tek parçasıdır. Florür kullanmak, bakteriler tarafından üretilen aside direnmek için diş minesini güçlendirir. 
 • Florlu su sağlıklıdır: Diş hastalıklarını başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına önlem almanın yolu florlu sulardır. Florlu sular, diş çürümesini önlemek için en etkili yöntemdir.

Florürlü Diş Macunları

Diş hekimleri, ağız ve diş sağlığı konusunda verdikleri önerilerde, ilk olarak düzenli bir ağız hijyeni rutini sürdürmenin önemini vurgular. Ancak dişlerinizi günde iki kez fırçalamak kadar önemli olan, doğru diş macunu ile fırçalamaktır. Florürlü diş macunları, en çok tercih edilen diş macunu seçenekleri arasında yer alıyor. İçme suyuna da eklenebilen florür, diş çürümesine karşı etkili bir bileşen olması nedeniyle diş macunları içinde en çok kullanılan yapılar arasındadır. 

Florürsüz Diş Macunu Nedir?

Florür kullanımı tartışmalı bir konu olabilir, ancak doğal olarak oluşan mineral daha güvenlidir. Yalnızca güvenli olmakla kalmaz, aynı zamanda kapsamlı bir şekilde incelenmiş ve diş minesini güçlendirmeye ve çürükleri önlemeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. 

Genel olarak diş hekimleri, mineralin uzun vadeli diş sağlığı üzerindeki etkilerinden dolayı hastaları florür içermeyen diş macunu kullanmayı önermez. Buna karşın aşağıdaki kişiler için florür içermeyen bir diş macunu faydalı olabilir:

 • Florür alerjisi veya ileri derecede diş florozu olanlar
 • Diş macunu yutma alışkanlığı olan bir çocuklar
 • Diş macunu yoluyla suya salınan florür miktarının çevreye zarar verdiğine inanlar
florurlu-ve-florursuz-dis-macunlari-nedir

Neden Florürsüz Diş Macunu Kullanmalıyız?

Florür içermeyen bir diş macunundaki bileşenler ağzınızı daha taze hissettirebilir. Florür içermeyen formüller dişleri fiziksel olarak temizleyerek herhangi bir birikmeyi ortadan kaldırabilir. Bir diş macunu florür içermese bile dişleri beyazlatmaya yardımcı olabilir. Kalsiyum fosfatlar, ksilitol ve uçucu yağlar gibi bileşenlerle ağzınızdaki bakterileri hedef alabilir.

Florür vücuda yüksek miktarda alındığı durumlarda zararlıdır.

Florür, flor elementinin çözünerek bileşenlerine ayrılmış halidir.

Florürlü diş macunun diş çürümesine karşı avantajlı olduğu bilinmektedir. Ancak belli durumlarda florürlü macun kullanımı önerilmez.

Gün içinde tüketilen pek çok bitkisel ve hayvansal gıdada florür bulunur. 

Florür diş planlarının temizlenmesine ve çürümelerin önlenmesine yardımcı olan flor elementinin iyon halidir.