Çoğu insan için, yirmilik diş ameliyatından sonra iyileşme oldukça kısadır. Ameliyat sonrasında 2-3 gün şiş ve ağrılı günler olabilir. İleri yaştaki hastalarda, iyileşme süresi uzar. İyileşme dönemi boyunca kullanması için güçlü ağrı giderici ilaçlar ağrıların en aza inmesini sağlar. Ancak, operasyon sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar önemlidir.

20 yaş dişi çekildikten sonra ağrı ne kadar sürer? Doğal olarak, herhangi bir ağrı veya semptom ameliyattan sonraki ilk birkaç gün daha kötü olacak ve zamanla azalacaktır. Genel olarak, ilk iki gün ağrı hissetmek normaldir, ancak bu çoğunlukla anestezi ile hafifletilecektir. Sonraki birkaç gün hafif bir ağrı hissedebilirsiniz. Dikişler eriyebilir, çoğu birkaç hafta içinde erir. 20 yaş diş çekimi bölgesinin katı diş eti dokusu ile yeniden doldurularak iyileşmesi iki hafta ile bir ay arasında sürmelidir. İşlem gören doku, yaklaşık altı ay içinde iyileşmelidir.

Yirmilik Diş Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Yirmilik diş çekimi ciddi bir cerrahi işlemdir. Aşağıda listelenen ameliyat sonrası bakım ipuçlarını takip etmek, yirmilik diş çekiminden sonra iyileşme süresini en aza indirebilir. Ayrıca gereksiz ağrı ve şişliği azaltabilirler ve enfeksiyon gibi yirmi yaş dişinin çıkarılması komplikasyonlarından kaçınmanıza yardımcı olabilir.

  • Fiziksel faaliyetlerinizi kısıtlayın.
  • Yara bölgesine dokunmaktan kaçının.
  • Ağzınızı kuvvetlice çalkalamayın.
  • Ameliyat bölgesinin dışında yanaklarınıza buz uygulayın.
  • Gazlı bezi ve cerrahi pedi ameliyattan 30 dakika sonra çıkarın.
  • Rahatsızlık hissetmeye başlar başlamaz reçete edilen ağrı kesici ilaçları alın.
20-lik-dis-ameliyati-sonrasi-dikkat-edilmesi-gerekenler
20-lik-dis-ameliyati

Yirmilik diş ameliyatının ardından görülebilecek durumlar ve bilinmesi gereken temel noktalar ise şu şekildedir:

  • Kanama: Tükürükte hafif kanama, sızıntı veya kızarıklık nadir değildir. Aşırı kanama, cerrahi bölgeye gazlı bez konularak ve 30 dakika boyunca sıkıca ısırılarak kontrol altına alınabilir. Kanama devam ederse, nemlendirilmiş bir çay poşetini 30 dakika daha ısırın. Poşet çayın içindeki tanik asit, kanayan damarları kasarak pıhtı oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca sakin kalarak, dik oturarak ve egzersiz yapmaktan kaçınarak kanamayı en aza indirebilirsiniz.
  • Ağrı: Orta derecede ağrınız varsa, her üç ila dört saatte bir Tylenol, Extra Strength Tylenol veya ibuprofen (Motrin veya Advil) alın. Şiddetli ağrı için, reçete edilen ağrı kesici ilacınızı belirtildiği şekilde alın. Kızarıklık yaşarsanız veya başka yan etkiler yaşarsanız, almayı bırakın. Ağrı kesici ilaçlar başınızı döndürebilir, bu nedenle yavaş yavaş ayağa kalktığınızdan emin olun. Ameliyattan sonra ağrı veya rahatsızlık her geçen gün azalmalıdır. Ağrı devam ederse,doktorunuzu arayın.
  • Mide bulantısı: Mide bulantısı ve/veya kusma durumunda, ameliyattan sonra en az bir saat ağızdan herhangi bir şey almayınız. Sonra yavaşça aşırı sıcak veya soğuk olmayan şeyler yudumlayın. Mide bulantısı azaldığında, reçeteli ilacı almaya başlayabilirsiniz.
  • Şişme/renk değişikliği: Ağız çevresinde, yanaklarda, gözlerde ve yüzün kenarlarında şişlik yaşayabilirsiniz. Bu, vücudun ameliyata ve nihai onarıma verdiği normal tepkidir. Şişlik ameliyattan sonraki güne kadar ortaya çıkmayacak ve ameliyattan iki ila üç gün sonrasına kadar maksimuma ulaşmayacaktır. Şişmenin inmesine yardımcı olmak için buz uygulayın. Ameliyattan otuz altı saat sonra nemli ısıya geçin. Bazı durumlarda, dokuların altına yayılan kan nedeniyle siyah, mavi, yeşil veya sarı renk değişikliği meydana gelir – bu normaldir ve nemli ısı yardımcı olur.

Yirmilik Diş Ameliyatı Sonrasında Hangi Durumlarda Diş Hekimine Gidilmelidir?

Yirmilik diş ameliyatından sonra sahip olduğunuz yan etkiler genellikle ameliyatın içerdiği adımlara bağlıdır. Genel olarak operasyonlarda ortalama iyileşme süresi 3 ile 7 gün arasındadır.

Yirmilik diş çekiminin bazı olası yan etkilerinde hekime gitmek önemlidir. Durmayan kanamanız varsa vakit kaybetmeden diş hekiminizle iletişime geçin. Her zamanki diş hekiminize ulaşamıyorsanız, hastanenin diş ekibini arayın veya size en yakın acil servise gitmeniz önerilir.

Kanamanın dışında ilk birkaç gün ağrı hissetmek normaldir. Doktorunuz bunun için ilaç verecektir. Eğer bu ilaçlar belirlenen süre içinde ağrınızı kesmediyse diş hekiminize kontrol amaçlı gitmenizde fayda vardır.

20-lik-dis-agrisi-hangi-durumlarda-doktora-gidilir