Zirkonyum kaplama, hastalarına estetik diş restorasyonları sağlamak için tercih edilen bir uygulamadır. Zirkonyum kaplama dayanıklı olması ve mükemmel estetik yapısı nedeniyle hastalara aşağıdaki avantajları sağlıyor:

 • Pürüzsüz yüzey plak birikimini azaltmaya yardımcı olduğundan, zirkonyum kaplamalar biyolojik olarak oldukça uyumludur. Katmanlı zirkonyum kaplamalar oldukça dayanıklıdır. Tabakalama için kullanılan porselenler, katı zirkonyuma sahip olmasa da, zirkonyum alt yapı ile bağlanacak şekilde tasarlanmıştır, bu da ufalanma veya kırılmayı son derece nadir hale getirir. Materyal ayrıca sağlıklı bir doku tepkisini de destekler.
 • Kimyasal bileşim ve işleme gereklilikleri dahil olmak üzere çok çeşitli faktörler nedeniyle, hastanın ihtiyaçlarına uyacak şekilde zirkonyum kaplama üretilebilecek birçok yol vardır. Bu özelleştirme, hata payını en aza indirir ve her birey için mükemmel bir uyum sağlar.
 • Zirkonyum kaplama, metal alerjisi olan veya metal içermeyen restorasyonları tercih eden hastalar için uygundur çünkü zirkonyum metal içermez. Bu, diş eti çekilmesi nedeniyle metal kenarların açığa çıkma olasılığını ortadan kaldırır.
 • Bu malzemenin yarı saydam yapısı, komşu dişlerin rengini iletebilir ve çok çeşitli tonlarda üretilerek hastanın doğal dişlerinin rengine tam olarak uymasını kolaylaştırır.
 • Bilgisayar destekli tasarım ve üretim süreçleri, hastalara hassas bir uyum sağlar, böylece bu restorasyonları ayarlamak için gereken seans süresini azaltır. 
 • Zirkonyum kaplamalar, geleneksel kaplamalar gibi sıcak ve soğuğu iletmedikleri için hastalar için rahattır.

Diğer birçok diş prosedüründe olduğu gibi, zirkonya kaplama yaptırmanın potansiyel dezavantajları olabilir. Bununla birlikte, zirkonyum kaplama yaptıran hastalarda memnuniyet oranı çok yüksektir. 

Zirkon kaplamaların dezavantajları minimaldir. Malzemenin sertliği, diş köküne karşı sürtünme ve yakındaki dişleri aşındırma konusunda bazı endişelere yol açmıştır. Bununla birlikte, sık kontroller, komşu dişlere zarar verme olasılığını azaltmaya yardımcı olur. Geçmişte zirkonyum kaplamalar için sadece kemik beyazı alt yapılar üretilebiliyordu, bu da bazen estetik açıdan kusursuz bir görünüm elde edilmesinde sorunlar yaratabiliyordu ama artık gelişen teknoloji ile bu sorun da ortadan kalktı. 

Zirkonyum Kuron Tedavisi Nedir?

Zirkonyum kaplamalar, sizi daha sık gülümsetecek ve başkalarının size iltifat etmesini sağlayacak, eksik dişlerinizin yerini doldurmak için ultra modern ve çok etkili çözümlerdir. Zirkonyum kuronlar ilk olarak 1998 yılında Zürih Üniversitesi’ndeki bir diş kliniğinde kullanıldı ve o zamandan beri popülariteleri istikrarlı bir şekilde arttı. Bu kuronun adı, genelde birçok hastayı tamamen zirkonyumdan yapıldığına inandırır. Ancak içi zirkonyumdan, dışı ise seramikten yapılmıştır. Bu iki malzemenin kombinasyonu, diğer herhangi bir diş kaplaması ile kıyaslanamayacak kadar yüksek dirençli ve anestezik yeni dişler sunar. Zirkonyum kuron süreci en iyi sonucu almanız için bazı prosedürleri titizlikle yapmanız gereken bazı adımların olduğu bir süreçtir. 

Bu süreci başlatmanın ilk adımı, danışma aşaması olacaktır. Bu aşamada uzman hekim sizi ve şikayetinizi yakından tanımaya çalışarak zirkonyum kaplama tedavisi için uygun bir aday olduğunuzdan emin olmaya çalışacaktır.

Sağlık geçmişiniz, herhangi bir Zirkonyum kuron alerjinizin varlığı, kullandığınız ilaçlar, süreç hakkındaki fikirleriniz ve tedaviden öncelikli beklentileriniz, sizin için en uygun tedaviyi belirlemek için bu aşamada hekimle konuşacağınız konulardır. Diş hekiminiz, bu aşamada kendinizi hazır ve rahat hissetmeniz için genel olarak diş kaplamaları ve özel olarak Zirkonyum kaplamalar hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayacak ve mümkün olduğunca sonuçların olası faydalarını anlatacaktır. 

Zirkonyum kaplama işlemi başlamadan önce, diş hekiminiz tedavi için kabul edilebilir sağlık durumunda olduğunuzdan emin olmak için tıbbi testler yapacaktır. Bu aşamada diş hekiminiz işlemin başarısına hiçbir şeyin engel olmayacağından emin olmak için her hastanın tıbbi testlerden geçmesi gerekir ve herhangi bir risk elde edilirse diş hekimleri önce bunları ortadan kaldırır ve işleminizi gerçekleştirir. 

zirkonyum kuron tedavisi nedir

Zirkonyum Kaplama Avantajları

Zirkonya kuronlar, benzersiz bir materyal olan zirkonyum dioksitten yapılmış ortopedik yapılardır. Bu malzeme parlak beyaz bir renge sahip olan ve son derece dayanıklı olan zirkonyum mineralinden elde edilmektedir. Zirkonyum kaplamaları yanındaki doğal dişlerden görsel olarak ayırt etmek neredeyse imkansızdır, doğal diş minesine olabildiğince yakın bir renge ve şeffaflığa sahiptir. Geniş renk yelpazesi, birkaç kat uygulama ve dişe maksimum doğallık vermek için renkleri karıştırma yeteneği zirkonyum kuronlu protezler, ağız boşluğunda doğru çiğneme yükünü olarak yeniden oluşturmanıza ve böylece çene kemiği dokusunun incelmesini önlemenize olanak tanır.

Hafif olmaları nedeniyle implantasyon için idealdirler. Alerjik reaksiyonlara eğilimi olan hastalar için uygundur. Önümüzdeki 15-20 yılda tacı değiştirmek zorunda kalmayacaksınız. Zirkonyum protezlerin hiçbir dezavantajı yok denecek kadar azdır. Bazı insanlar yüksek fiyatı zirkonyum kronların bir dezavantajı olarak görür, ancak kaliteleri, dayanıklılıkları ile tamamen haklı çıkar ve malzemenin kendisinin yüksek maliyeti ve protez üretim sürecinin karmaşıklığı ile oldukça açıklanabilir. 

Zirkonyum kaplamalar bunlar dışında şu avantajlara da sahiptir:

 • Pürüzsüz yüzey plak birikimini azaltmaya yardımcı olduğundan, zirkonya kronlar biyolojik olarak oldukça uyumludur.
 • Ufalanma ve kırılma son derece nadirdir.
 • Malzeme, sağlıklı bir doku tepkisini destekler.
 • Metal alerjisi olan veya metal içermeyen restorasyonları tercih eden hastalar için uygundur.
 • Metal içermediği için diş eti çevresinin kararmasını engeller.
 • Diş eti çekilmesi nedeniyle metal kenarların açığa çıkma olasılığını ortadan kaldırır.
 • Zirkonyumun yarı saydam yapısı, komşu dişlerin rengiyle uyumlu olur ve çok çeşitli tonlarda üretildiğinden, hastanın doğal dişlerinin rengine tam olarak uymasını kolaylaştırır.

Zirkonyum Kaplamanın Dezavantajları

Sayısız faydası olsa da zirkonyum kaplamalar aşağıdaki dezavantajları da içerebilir:

 • Zirkonyum kuronları genellikle güçlüdür, ancak çeşitli dezavantajları belli durumlarda söz konusu olabilir. Sert cisimleri ısırmak veya yüze darbe almak gibi bazı zarar verici olaylar kuronun kırılmasına neden olabilir. Ek olarak, normal aşınma ve yıpranma nedeniyle kuronun durumu zamanla bozulabilir.
 • Zirkonyum kaplama yaptırdıktan sonra, hastaların ilk bir veya iki hafta boyunca sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet ve yemek yerken rahatsızlık yaşamaları yaygındır. Ek olarak, bazı hastalar kalıcı bir karıncalanma hissi yaşayabilir. Bununla birlikte, bu his tipik olarak zamanla azalır.

Ayrıca diş sağlığınız için faydalı besinleri yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir diş kuronu bir kök kanalı olmadan yerleştirildiğinde, dişte bu kuron tarafından sıkıştırılabilen sinirler var olur ve bu da iltihaplanma ve yaralanmaya neden olur. Ek olarak, kuronun altında aşınmış olan eski dolgular, bakterilerin gelişmesine izin vererek sinir enfeksiyonuna neden olabilir. 

Kaplamaların dezavantajları minimaldir. Malzemenin sertliği, diş köküne karşı sürtünme ve komşu dişleri aşındırma konusunda bazı sorunlar yaratabilir. Bununla birlikte, sık kontroller ve titiz ağız bakımı olası riskleri azaltmaya yardımcı olur.

Zirkonyum Diş Kaplama Aşamaları Nelerdir?

Zirkonyum kaplama, size zarar vermeye başlayan bir dişe uygulanıp onu faydalı hale getiren bir restorasyon çalışmasıdır. Çatlamış veya kırılmış bir diş, zirkonyum kaplamasından sonra size fayda sağlayacaktır. Diş hekiminiz, mevcut en güçlü restorasyon malzemesi olan zirkonyum diş kuronlarını kullanabilir. Zirkonyum kuronlar, uygun bakım ve rutin diş muayeneleri ile yıllarca sizinle kalabilir. Peki zirkonyum kaplama aşamaları nelerdir, süreç nasıl işler? 

 • Her şeyden önce, hekiminiz dişinizi temizler ve kaplama için hazır hale getirir.
 • Ardından, bir ölçü alıp laboratuvara gönderir.
 • Hekiminiz sizin için 2 haftayı geçirebileceğiniz geçici bir kaplama uygulaması yapar.
 • 2 hafta sonra zirkonyum kaplamanızı takmak için hekiminizi ziyaret edersiniz ve işlem yapılır.

Sıkça Sorulan Sorular

Zirkonyum diş, yaptıranlara sunduğu birçok avantaj sayesinde memnuniyet veren bir uygulamadır. 

Zirkonyum kaplamanın ömrü 5-20 arasında değişebilir.

Zirkonyum yaptırmak günümüz şartları içinde değerlendirildiğinde çok mantıklıdır. 

Taç kısmı sağlam kalan zirkonyumun ömrü bitmez ve tamir yapılabilir. Aksi durumda ise diş baştan yapılır.